Sıkça Sorulan Sorular

Süt Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

-Sütü hangi yaş grupları tüketmelidir ?

Süt, bizlerde büyüme, gelişme ve sağlıklı bir kemik yapısının oluşumu için gerekli olan protein, vitamin ve mineral yönünden zengin içeriğe sahiptir. Besin değerinin yüksek olması sebebiyle süt, çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimlerinde çok büyük katkılar sağlamaktadır. Bununla birlikte sağlık profesyonelleri, sütün zengin besin içeriği ile enerji alımının sağlanması açısından her yaş grubunda düzenli olarak tüketilmesini önermektedirler.

-Sütün düşünüldüğü gibi masum olmadığı, vücut için hiçbir yararının olmadığı söyleniyor. Bu doğru mudur ?

Bu tarz yorumlar daha çok konunun uzmanı olmayıp kendilerini öyle gösteren isimler tarafından ortaya atılmıştır ve hiçbir bilimsel dayanağı yoktur. Kemiklerimizin sağlıklı olması ve bu yapının korunması için gerekli olan kalsiyum minerallerinin emilimi, sütün zengin içerikli besinleri ile kolaylıkla yapılır. 19-30 yaş arasındaki bireylerin alması gereken günlük kalsiyum miktarı 1000mg’dır. 1 su bardağı sütte ise, 240 mg kalsiyum bulunmaktadır.

-Süt tüketimi ne kadar olmalıdır ?

Sağlıklı bireylerin tüketmesi gereken önerilen süt miktarı yaş, cinsiyet, gebelik, emziklilik, yaşlılık, büyüme ve gelişme dönemi gibi fizyolojik durumlara göre farklılıklar gösterir.

Laktoz intoleransı olan bireyler süt tüketebilirler mi ?

Sütte bulunan laktoz (süt şekeri) enerji sağlayan bir karbonhidrattır. Laktoz vücudun kalsiyum ve fosfor minerallerinden daha verimli bir şekilde yararlanmasını sağlar. Bu nedenle kemik ve dişlerin oluşumunda ve bebeklerin beslenmesinde önemli rol oynar. Laktoz intoleransı denilen durum ise, laktozun sindirilmesinde görevli olan laktaz enziminin yetersiz çalışması ile ortaya çıkar. Laktoz intoleransı Tip 1 ve Tip 2 olarak ikiye ayrılır. Tip 1 laktoz intoleransı bulunan bireyler laktozsuz süt, soya sütü gibi gıdaları tüketebilirler. Tip 2 laktoz intoleransı olan bireylerin ise yine laktozsuz süt ve fermente süt ürünlerini tüketmeleri önerilmektedir.

Kutu sütler yerine açıkta satılan sütlerin daha sağlıklı olduğu doğru mudur ?

Sütün hijyenik ve sağlıklı olabilmesi için sağıldıktan sonraki ilk 4 saat içinde soğuk zincire alınması gerekir. Aksi halde yüksek besin değerine sahip olduğundan dolayı süt, mikroorganizmaların oluşması için uygun bir ortam haline gelir; bundan dolayı da kısa süre içinde bozularak sağlık için tehlikeli oluşturur. Fakat sütün sağlıklı olması için sadece soğuk zincire alınması yeterli değildir. Sağılan hayvanın sağlığından, ortamın temiziliği ve hijyeninden emin olamadığımız açıkta satılan sütler kaynatılmış olsa bile içindeki bakterilerin tam anlamıyla yok edilmesi mümkün değildir; üstelik kaynatma sonucu yararlı besin maddelerinin de bir çoğu yok olmaktadır. Bu tür risklerden uzak kalmak için pastörize veya UHT tekniğiyle üretilen, ambalajlı sütler tüketilmelidir.

  -Pastörize veya UHT tekniklerinin sütteki yararlı besin öğelerini yok ettiği söyleniyor. Bu durum doğru mudur ?

Pastörizasyon işleminde süt 15 saniye süreyle 72 derecede; UHT’de ise 2-4 saniye süreyle 135-150 derecede ısıya tabi tutulur; oda sıcaklığında hızlı soğutulması işleminden sonra ise aseptik ambalajlara doldurulur. Sütte bulunan patojen (hastalık yapıcı) mikroorganizmaların yok edilmesi amacıyla uygulanan bu ısı işlemleri, bütün dünyada uygulanmaktadır. Besin öğesi kayıpları oldukça düşük ve önemsiz düzeylerde olan bu tekniklerle üretilmiş ve iyi bir şekilde paketlenmiş sütleri tüketmekte bir sakınca yoktur.

-UHT tekniğiyle üretilen sütler pastörize sütlere göre neden daha uzun ömürlüdür ?

Bunun sebebi iki tekniğin birbirinden farklı olmasından kaynaklanmaktadır. Pastörizasyonda süt kısa süreli bir ısıl işlem görürken, UHT tekniğinde ise daha kısa sürede daha yüksek sıcaklığa tabi tutulmaktadır. Bu nedenden dolayı pastörize sütler(günlük sütler) buzdolabında 2-3 günden sonra tazeliğini kaybediyor. UHT(uzun ömürlü) sütler, kutunun açılmaması koşuluyla oda sıcaklığında üzerindeki son tüketim tarihine kadar bekleyebilir. Burada önemli olan UHT sütlerde açıldıktan sonra buzdolabına alınmalı ve 2 gün içinde tüketilmelidir.

-Pastörize ve UHT sütlerde katkı maddesi var mıdır ?

Bu teknikleri tam anlamıyla bilmeyen kişiler tarafından söylenen iddialardır. Pastörize ve UHT sütlerde katkı maddesi yoktur.

-Ambalajlı süt alırken nelere dikkat etmeliyiz ?

Süt ve süt ürünlerini alırken en çok dikkat edilmesi gereken konu, satış noktalarında sütlerin soğuk ortamda muhafaza ediliyor olması gerektiğidir. Sütün ambalajında hasar olup olmadığına da dikkat edilmeli, son tüketim tarihi kontrol edilmelidir.